| Competition | 1956 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Helsinki
|
| Held | 30 June 1956 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Aleksey Medvedev bodyweight: 113.40 kg |
422.5 | |||
| 🥈 | Alberto Pigaiani bodyweight: 128.90 kg |
420.0 | |||
| 🥉 | Franz Hölbl bodyweight: 121.30 kg |
417.5 |