| Competition | 1957 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Katowice
|
| Held | 22 September 1957 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Yevgeny Novikov bodyweight: 118.8 kg |
480.0 | |||
| 🥈 | Eino Mäkinen bodyweight: 110.5 kg |
440.0 | |||
| 🥉 | Václav Syrový bodyweight: 134.5 kg |
425.0 |