| Competition | 1994 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Sokolov
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Sevdalin Minchev bodyweight: 53.90 kg |
125.0 | |||
| 🥈 | Halil Mutlu bodyweight: 53.95 kg |
122.5 | |||
| 🥉 | Iakovos Polanidis bodyweight: 53.95 kg |
115.0 |