| Competition | 2012 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 12 April 2012 |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| DQ | Răzvan Martin bodyweight: 76.16 kg |
[188] | * | ||
| 🥇 | Alexandru Șpac bodyweight: 75.98 kg |
187 | |||
| 🥈 | Semih Yağcı bodyweight: 75.58 kg |
186 | |||
| 🥉 | Aleksandar Dimitrov bodyweight: 76.71 kg |
186 |