| Competition | 2014 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Tel Aviv
|
| Held | 5 April 2014 |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Genny Pagliaro bodyweight: 47.80 kg |
180 | |||
| 🥈 | Marzena Karpińska bodyweight: 47.70 kg |
177 | |||
| DQ | Nurcan Taylan bodyweight: 47.64 kg |
175 | |||
| 🥉 | Yana Diachenko bodyweight: 47.76 kg |
175 |