| Competition | 2001 World Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Thessaloniki
|
| Held | 6 July 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Nizami Paşayev bodyweight: 92.44 kg |
400.0 | |||
| 🥈 | Eugen Bratan bodyweight: 93.52 kg |
370.0 | |||
| 🥉 | Kostas Gkaripis bodyweight: 92.86 kg |
365.0 |