| Competition | 1987 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Ostrava
|
| Held | 11 September 1987 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Anatoly Khrapaty bodyweight: 89.60 kg |
417.5 | |||
| 🥈 | Ivan Chakarov bodyweight: 89.70 kg |
412.5 | |||
| 🥉 | Sławomir Zawada bodyweight: 89.40 kg |
395.0 |