| Competition | 1999 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Peiraias
|
| Held | 22 November 1999 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Halil Mutlu bodyweight: 55.83 kg |
137.5 | |||
| 🥈 | Sergio Álvarez bodyweight: 55.78 kg |
125.0 | |||
| 🥉 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.90 kg |
125.0 |