| Competition | 2005 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Doha
|
| Held | 14 – 15 November 2005 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Nizami Paşayev bodyweight: 92.95 kg |
185 | |||
| 🥈 | Mikalai Patotski bodyweight: 92.96 kg |
184 | |||
| 🥉 | Bakhyt Akhmetov bodyweight: 92.90 kg |
182 |