| Competition | 1997 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Rijeka
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Ergün Batmaz bodyweight: 69.90 kg |
192.5 | |||
| 🥈 | Zlatаn Vasilev bodyweight: 69.80 kg |
190.0 | |||
| 🥉 | Adrián Popa bodyweight: 69.70 kg |
180.0 |