| Competition | 2002 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Henrietta Ráki bodyweight: 57.35 kg |
92.5 | |||
| 🥈 | Marieta Gotfryd bodyweight: 57.50 kg |
90.0 | |||
| DQ | Aleksandra Klejnowska bodyweight: 57.75 kg |
[90.0] | |||
| 🥉 | Döndü Ay bodyweight: 57.75 kg |
90.0 |