| Competition | 2016 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Førde
|
| Held | 16 April 2016 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Lasha Talakhadze bodyweight: 176.76 kg |
212 | |||
| 🥈 | Gor Minasyan bodyweight: 141.41 kg |
205 | |||
| 🥉 | Ihor Shymechko bodyweight: 132.42 kg |
196 |