| Competition | 2015 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Toronto
|
| Held | 11 July 2015 |
| Status | Medal |
| Competitors | 7 |
| Countries | 6 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Habib de las Salas bodyweight: 55.90 kg |
269 | 117 (1) |
152 (1) |
|||
| 🥈 | Carlos Berna bodyweight: 55.98 kg |
265 | 116 (2) |
149 (2) |
|||
| 🥉 | Luis GarcÃa bodyweight: 55.95 kg |
256 | 115 (3) |
141 (3) |
|||
| 4 | Enmanuel Rocafuerte bodyweight: 55.59 kg |
245 | 110 (4) |
135 (4) |
|||
| 5 | Francisco Barrera bodyweight: 55.89 kg |
233 | 103 (5) |
130 (5) |
|||
| 6 | Orlando Vásquez bodyweight: 55.89 kg |
223 | 100 (6) |
123 (6) |
|||
| DNF | Édouard Joseph bodyweight: 55.69 kg |
— (NVL) |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Habib de las Salas bodyweight: 55.90 kg |
117 | ||
| 2 | Carlos Berna bodyweight: 55.98 kg |
116 | ||
| 3 | Luis GarcÃa bodyweight: 55.95 kg |
115 | ||
| 4 | Enmanuel Rocafuerte bodyweight: 55.59 kg |
110 | ||
| 5 | Francisco Barrera bodyweight: 55.89 kg |
103 | ||
| 6 | Orlando Vásquez bodyweight: 55.89 kg |
100 | ||
| NVL | Édouard Joseph bodyweight: 55.69 kg |
— |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Habib de las Salas bodyweight: 55.90 kg |
152 | ||
| 2 | Carlos Berna bodyweight: 55.98 kg |
149 | ||
| 3 | Luis GarcÃa bodyweight: 55.95 kg |
141 | ||
| 4 | Enmanuel Rocafuerte bodyweight: 55.59 kg |
135 | ||
| 5 | Francisco Barrera bodyweight: 55.89 kg |
130 | ||
| 6 | Orlando Vásquez bodyweight: 55.89 kg |
123 |