| Competition | 2012 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Apia
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Toafitu Perive bodyweight: 76.35 kg |
288 | 126 (1) |
162 (1) |
|||
| 🥈 | Benjamin Turner bodyweight: 75.57 kg |
282 | 121 (3) |
161 (2) |
|||
| 🥉 | Bob Pesaleli bodyweight: 75.04 kg |
277 | 117 (5) |
160 (3) |
|||
| 5 | Ika Aliklik bodyweight: 75.96 kg |
275 | 125 (2) |
150 (5) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Toafitu Perive bodyweight: 76.35 kg |
126 | ||
| 2 | Ika Aliklik bodyweight: 75.96 kg |
125 | ||
| 3 | Benjamin Turner bodyweight: 75.57 kg |
121 | ||
| 5 | Bob Pesaleli bodyweight: 75.04 kg |
117 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Toafitu Perive bodyweight: 76.35 kg |
162 | ||
| 2 | Benjamin Turner bodyweight: 75.57 kg |
161 | ||
| 3 | Bob Pesaleli bodyweight: 75.04 kg |
160 | ||
| 5 | Ika Aliklik bodyweight: 75.96 kg |
150 |