| Competition | 2012 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Apia
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Hapilyn Iro bodyweight: 61.90 kg |
164 | 74 (1) |
90 (1) |
|||
| 🥈 | Melissa Robinson bodyweight: 62.54 kg |
155 | 69 (2) |
86 (2) |
|||
| 🥉 | Fakaola Tuipulotu bodyweight: 61.98 kg |
147 | 65 (5) |
82 (3) |
|||
| 5 | Lauren Roberts bodyweight: 62.37 kg |
143 | 66 (3) |
77 (6) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hapilyn Iro bodyweight: 61.90 kg |
74 | ||
| 2 | Melissa Robinson bodyweight: 62.54 kg |
69 | ||
| 3 | Lauren Roberts bodyweight: 62.37 kg |
66 | ||
| 5 | Fakaola Tuipulotu bodyweight: 61.98 kg |
65 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hapilyn Iro bodyweight: 61.90 kg |
90 | ||
| 2 | Melissa Robinson bodyweight: 62.54 kg |
86 | ||
| 3 | Fakaola Tuipulotu bodyweight: 61.98 kg |
82 | ||
| 6 | Lauren Roberts bodyweight: 62.37 kg |
77 |