| Competition | 2013 Oceania Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Brisbane
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Elson Brechtefeld bodyweight: 67.30 kg |
259 | 112 (2) |
147 (1) |
|||
| 🥈 | Stevick Patris bodyweight: 64.20 kg |
255 | 114 (1) |
141 (2) |
|||
| 🥉 | Chris Akarba Rangidimi bodyweight: 68.50 kg |
215 | 90 (5) |
125 (3) |
|||
| DNF | Vester Villalon bodyweight: 68.50 kg |
112 (3) |
— (NVL) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Stevick Patris bodyweight: 64.20 kg |
114 | ||
| 2 | Elson Brechtefeld bodyweight: 67.30 kg |
112 | ||
| 3 | Vester Villalon bodyweight: 68.50 kg |
112 | ||
| 5 | Chris Akarba Rangidimi bodyweight: 68.50 kg |
90 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Elson Brechtefeld bodyweight: 67.30 kg |
147 | ||
| 2 | Stevick Patris bodyweight: 64.20 kg |
141 | ||
| 3 | Chris Akarba Rangidimi bodyweight: 68.50 kg |
125 | ||
| NVL | Vester Villalon bodyweight: 68.50 kg |
— |