| Competition | 1998 World Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Sofia
|
| Held | 24 May 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Artem Udachyn bodyweight: 114.25 kg |
180.0 | |||
| 🥈 | Damyan Damyanov bodyweight: 114.95 kg |
177.5 | |||
| 🥉 | Attila Likerecz bodyweight: 112.75 kg |
175.0 |