| Competition | 1987 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Ostrava
|
| Held | 8 September 1987 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Mikhail Petrov bodyweight: 67.30 kg |
350.0 | |||
| 🥈 | Andreas Behm bodyweight: 67.00 kg |
340.0 | |||
| 🥉 | Israel Militosyan bodyweight: 67.10 kg |
335.0 |