| Competition | 1990 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Budapest
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Ivan Ivanov bodyweight: 51.90 kg |
150.0 | |||
| 🥈 | Kim Myong-Sik bodyweight: 51.60 kg |
137.5 | |||
| 🥉 | Kim Jong-Nam bodyweight: 51.85 kg |
137.5 |