| Competition | 1990 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Budapest
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Fyodor Kasapu bodyweight: 74.35 kg |
157.5 | |||
| 🥈 | Yordan Yordanov bodyweight: 74.45 kg |
155.0 | |||
| 🥉 | Chon Chol-Ho bodyweight: 74.60 kg |
155.0 |