| Competition | 1990 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Budapest
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Stefan Botev Hristov bodyweight: 109.95 kg |
200.0 | |||
| 🥈 | Pavlos Saltsidis bodyweight: 109.75 kg |
172.5 | |||
| 🥉 | Nail Mukhamedyarov bodyweight: 100.10 kg |
170.0 |