| Competition | 1997 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Chiang Mai
|
| Held | 8 December 1997 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Meng Xianjuan bodyweight: 53.90 kg |
87.5 | |||
| 🥈 | Khin Moe Nwe bodyweight: 53.35 kg |
85.0 | |||
| 🥉 | Kuo Ping-Chun bodyweight: 53.45 kg |
85.0 |