| Competition | 1997 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Chiang Mai
|
| Held | 8 December 1997 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Meng Xianjuan bodyweight: 53.90 kg |
117.5 | * | ||
| 🥈 | Ri Song-Hui bodyweight: 53.60 kg |
110.0 | |||
| 🥉 | Saipin Dejsaeng bodyweight: 53.65 kg |
110.0 |