| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 6 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Marieta Gotfryd bodyweight: 57.02 kg |
95.0 | |||
| 🥈 | Liu Bing bodyweight: 57.06 kg |
95.0 | |||
| 🥉 | Aleksandra Klejnowska bodyweight: 57.48 kg |
92.5 |