| Competition | 2003 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Vancouver
|
| Held | 14 November 2003 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Wu Meijin bodyweight: 55.70 kg |
160.0 | |||
| 🥈 | Wang Shin-Yuan bodyweight: 55.86 kg |
155.0 | |||
| 🥉 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.94 kg |
155.0 |