| Competition | 1997 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Rijeka
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Marc Huster bodyweight: 82.80 kg |
377.5 | |||
| 🥈 | Dursun Sevinç bodyweight: 82.90 kg |
372.5 | |||
| 🥉 | Yury Myshkovets bodyweight: 81.90 kg |
370.0 |