| Competition | 2016 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Førde
|
| Held | 12 April 2016 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Daniyar İsmayilov bodyweight: 68.25 kg |
178 | |||
| 🥈 | Sergey Petrov bodyweight: 68.58 kg |
175 | |||
| 🥉 | Vanik Avetisyan bodyweight: 68.61 kg |
175 |