| Competition | 1986 Asian Games |
|---|---|
| Venue |
Seoul
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 8 |
| Countries | 7 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Cai Yanshu bodyweight: 74.35 kg |
340.0 | 150.0 (1) |
190.0 (1) |
* | ||
| 🥈 | Liao Jiguang bodyweight: 74.35 kg |
322.5 | 140.0 (5) |
182.5 (2) |
|||
| 🥉 | Yasushige Sasaki bodyweight: 74.55 kg |
315.0 | 145.0 (2) |
170.0 (3) |
|||
| 4 | Hong Sung-Woo bodyweight: 74.80 kg |
307.5 | 142.5 (3) |
165.0 (4) |
|||
| 5 | N. G. Naidu bodyweight: 74.85 kg |
287.5 | 125.0 (7) |
162.5 (5) |
|||
| 6 | Kheni Harun Effendi bodyweight: 74.55 kg |
285.0 | 130.0 (6) |
155.0 (7) |
|||
| 7 | Aran Boonlue bodyweight: 74.25 kg |
275.0 | 120.0 (8) |
155.0 (6) |
|||
| DNF | Mohammed Yaseen Mohammed bodyweight: 73.60 kg |
140.0 (4) |
— (NVL) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cai Yanshu bodyweight: 74.35 kg |
150.0 | ||
| 2 | Yasushige Sasaki bodyweight: 74.55 kg |
145.0 | ||
| 3 | Hong Sung-Woo bodyweight: 74.80 kg |
142.5 | ||
| 4 | Mohammed Yaseen Mohammed bodyweight: 73.60 kg |
140.0 | ||
| 5 | Liao Jiguang bodyweight: 74.35 kg |
140.0 | ||
| 6 | Kheni Harun Effendi bodyweight: 74.55 kg |
130.0 | ||
| 7 | N. G. Naidu bodyweight: 74.85 kg |
125.0 | ||
| 8 | Aran Boonlue bodyweight: 74.25 kg |
120.0 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Cai Yanshu bodyweight: 74.35 kg |
190.0 | ||
| 2 | Liao Jiguang bodyweight: 74.35 kg |
182.5 | ||
| 3 | Yasushige Sasaki bodyweight: 74.55 kg |
170.0 | ||
| 4 | Hong Sung-Woo bodyweight: 74.80 kg |
165.0 | ||
| 5 | N. G. Naidu bodyweight: 74.85 kg |
162.5 | ||
| 6 | Aran Boonlue bodyweight: 74.25 kg |
155.0 | ||
| 7 | Kheni Harun Effendi bodyweight: 74.55 kg |
155.0 | ||
| NVL | Mohammed Yaseen Mohammed bodyweight: 73.60 kg |
— |