| Competition | 1986 European Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Donaueschingen
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 4 |
| Countries | 4 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Ivan Doychev bodyweight: 59.75 kg |
127.5 | |||
| DQ | Ergün Batmaz bodyweight: 60.00 kg |
[122.5] | |||
| 🥈 | Valery Leonov bodyweight: 59.70 kg |
120.0 | |||
| 🥉 | Attila Czanka bodyweight: 59.70 kg |
117.5 |