| Competition | 1990 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Budapest
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Kim Yong-Su bodyweight: 59.80 kg |
135.0 | |||
| 🥈 | Li Jae-Son bodyweight: 59.40 kg |
132.5 | |||
| 🥉 | Luo Jianming bodyweight: 58.65 kg |
130.0 |