| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 13 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Tang Weifang bodyweight: 68.90 kg |
110.0 | * | ||
| 🥈 | Erzsébet Márkus bodyweight: 67.82 kg |
102.5 | |||
| 🥉 | Wu Mei-Yi bodyweight: 67.91 kg |
100.0 |