| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 10 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Albina Khomich bodyweight: 95.32 kg |
155.0 | |||
| 🥈 | Viktória Varga bodyweight: 92.54 kg |
150.0 | |||
| 🥉 | Agata Wróbel bodyweight: 116.74 kg |
150.0 |