| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 19 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 11 |
| Countries | 10 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Wu Meijin bodyweight: 55.50 kg |
287.5 | |||
| 🥈 | Yang Chin-Yi bodyweight: 55.60 kg |
277.5 | |||
| 🥉 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.70 kg |
277.5 | |||
| 4 | Wang Shin-Yuan bodyweight: 55.45 kg |
272.5 | |||
| 5 | László Tancsics bodyweight: 55.25 kg |
265.0 | |||
| 6 | Éric Bonnel bodyweight: 55.85 kg |
250.0 | |||
| 7 | Theocharis Chantzidis bodyweight: 55.85 kg |
242.5 | |||
| 8 | Yasunobi Sekikawa bodyweight: 55.70 kg |
225.0 | |||
| 9 | Iván Hernández bodyweight: 55.05 kg |
217.5 | |||
| DNF | Vitali Dzerbianiou bodyweight: 55.80 kg |
— | |||
| DNF | Sanjar Kadyrbergenow bodyweight: 55.55 kg |
— |