| Competition | 2009 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Goyang
|
| Held | 25 November 2009 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Maiya Maneza bodyweight: 62.62 kg |
246 | |||
| 🥈 | Svetlana Tsarukayeva bodyweight: 62.91 kg |
246 | |||
| 🥉 | Sibel Şimşek bodyweight: 62.43 kg |
243 |