| Competition | 1998 European Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Riesa
|
| Held | 30 April 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 2 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Erzsébet Márkus bodyweight: 67.35 kg |
95.0 | |||
| 🥈 | Olga Glaz bodyweight: 68.25 kg |
92.5 | |||
| 🥉 | Svetlana Khabirova bodyweight: 66.00 kg |
90.0 |