| Competition | 2007 Pan American Games |
|---|---|
| Venue |
Rio de Janeiro
|
| Held | 15 July 2007 |
| Status | Medal |
| Competitors | 10 |
| Countries | 10 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | Snatch | Clean & Jerk | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Alexandra Escobar bodyweight: 57.35 kg |
223 | 98 (1) |
125 (1) |
|||
| 🥈 | Rusmeris Villar bodyweight: 57.05 kg |
204 | 90 (2) |
114 (2) |
|||
| 🥉 | Cecilia Floriddia bodyweight: 57.45 kg |
200 | 90 (3) |
110 (3) |
|||
| 4 | Gretty Lugo bodyweight: 57.55 kg |
196 | 88 (4) |
108 (5) |
|||
| 5 | Geralee Vega bodyweight: 57.80 kg |
195 | 85 (6) |
110 (4) |
|||
| 6 | Jacquelynn Berube bodyweight: 57.85 kg |
191 | 86 (5) |
105 (7) |
|||
| 7 | Wilda de los Santos bodyweight: 57.35 kg |
190 | 84 (7) |
106 (6) |
|||
| 8 | Quisia Guicho bodyweight: 58.00 kg |
185 | 82 (8) |
103 (8) |
|||
| 9 | Valérie Lefebvre bodyweight: 57.75 kg |
176 | 78 (9) |
98 (9) |
|||
| 10 | Eliane Silva bodyweight: 57.00 kg |
165 | 75 (10) |
90 (10) |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Alexandra Escobar bodyweight: 57.35 kg |
98 | ||
| 2 | Rusmeris Villar bodyweight: 57.05 kg |
90 | ||
| 3 | Cecilia Floriddia bodyweight: 57.45 kg |
90 | ||
| 4 | Gretty Lugo bodyweight: 57.55 kg |
88 | ||
| 5 | Jacquelynn Berube bodyweight: 57.85 kg |
86 | ||
| 6 | Geralee Vega bodyweight: 57.80 kg |
85 | ||
| 7 | Wilda de los Santos bodyweight: 57.35 kg |
84 | ||
| 8 | Quisia Guicho bodyweight: 58.00 kg |
82 | ||
| 9 | Valérie Lefebvre bodyweight: 57.75 kg |
78 | ||
| 10 | Eliane Silva bodyweight: 57.00 kg |
75 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Alexandra Escobar bodyweight: 57.35 kg |
125 | ||
| 2 | Rusmeris Villar bodyweight: 57.05 kg |
114 | ||
| 3 | Cecilia Floriddia bodyweight: 57.45 kg |
110 | ||
| 4 | Geralee Vega bodyweight: 57.80 kg |
110 | ||
| 5 | Gretty Lugo bodyweight: 57.55 kg |
108 | ||
| 6 | Wilda de los Santos bodyweight: 57.35 kg |
106 | ||
| 7 | Jacquelynn Berube bodyweight: 57.85 kg |
105 | ||
| 8 | Quisia Guicho bodyweight: 58.00 kg |
103 | ||
| 9 | Valérie Lefebvre bodyweight: 57.75 kg |
98 | ||
| 10 | Eliane Silva bodyweight: 57.00 kg |
90 |