| Competition | 2001 European Junior Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Kalmar
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Yekaterina Chumadeyeva bodyweight: 52.75 kg |
92.5 | |||
| 🥈 | Barbara Sachmacińska bodyweight: 52.87 kg |
90.0 | |||
| 🥉 | Katri Suominen bodyweight: 50.36 kg |
77.5 |