| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 10 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 16 |
| Countries | 13 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Halil Mutlu bodyweight: 55.66 kg |
295.0 | |||
| 🥈 | Lan Shizhang bodyweight: 55.85 kg |
285.0 | |||
| 🥉 | Ivan Ivanov bodyweight: 55.86 kg |
282.5 | |||
| 4 | William Vargas bodyweight: 55.94 kg |
282.5 | |||
| 5 | Adrian Ioan Jigău bodyweight: 55.79 kg |
262.5 | |||
| 6 | Traian Cihărean bodyweight: 55.87 kg |
260.0 | |||
| 7 | Éric Bonnel bodyweight: 55.50 kg |
252.5 | |||
| 8 | László Tancsics bodyweight: 55.18 kg |
250.0 | |||
| 9 | Toshiyuki Notomi bodyweight: 55.28 kg |
245.0 | |||
| 10 | Ali Hemid bodyweight: 55.81 kg |
245.0 | |||
| 11 | Michaël Ponchard bodyweight: 55.69 kg |
222.5 | |||
| 12 | Nafaa Benami bodyweight: 54.24 kg |
217.5 | |||
| 13 | François Lagacé bodyweight: 55.62 kg |
215.0 | |||
| 14 | Anatoli Shavalov bodyweight: 55.83 kg |
215.0 | |||
| DNF | Juan Carlos Fernández bodyweight: 55.90 kg |
— | |||
| DNF | Gennadi Oleinik bodyweight: 55.80 kg |
— |