| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 21 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 28 |
| Countries | 21 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Zhang Guozheng bodyweight: 68.80 kg |
347.5 | |||
| 🥈 | Chen Chufu bodyweight: 68.05 kg |
345.0 | |||
| 🥉 | Youssef Sbaî bodyweight: 68.40 kg |
335.0 | |||
| 4 | Ekrem Celil bodyweight: 68.45 kg |
332.5 | |||
| 5 | Mohamed El-Tantawy bodyweight: 68.80 kg |
332.5 | |||
| 6 | Turan Mirzəyev bodyweight: 68.90 kg |
332.5 | |||
| 7 | Ferit Sen bodyweight: 68.95 kg |
330.0 | |||
| 8 | Andrey Matveyev bodyweight: 68.90 kg |
325.0 | |||
| 9 | Vencelas Dabaya bodyweight: 67.60 kg |
317.5 | |||
| 10 | Georgios Tzelilis bodyweight: 68.75 kg |
317.5 | |||
| 11 | Cristiano Ficco bodyweight: 68.80 kg |
315.0 | |||
| 12 | Lucian Maxinianu bodyweight: 68.05 kg |
307.5 | |||
| 13 | Romuald Ernault bodyweight: 68.90 kg |
302.5 | |||
| 14 | Yoshito Shintani bodyweight: 68.15 kg |
300.0 | |||
| 15 | Əfqan Bayramov bodyweight: 68.45 kg |
300.0 | |||
| 16 | Maurizio Bombaci bodyweight: 68.65 kg |
295.0 | |||
| 17 | Julio Idrovo bodyweight: 68.20 kg |
292.5 | |||
| 18 | Samuel Suywens bodyweight: 68.30 kg |
285.0 | |||
| 19 | Kuo Cheng-Wei bodyweight: 68.10 kg |
282.5 | |||
| 20 | Ümürbek Bazarbaýew bodyweight: 66.50 kg |
280.0 | |||
| 21 | Manuel Martín bodyweight: 68.30 kg |
280.0 | |||
| 22 | Benjamin Turner bodyweight: 68.75 kg |
270.0 | |||
| 23 | Wayne Healy bodyweight: 68.20 kg |
235.0 | |||
| DNF | Galabin Boevski bodyweight: 68.95 kg |
— | |||
| DNF | Hassan Amin Sobhi bodyweight: 68.80 kg |
— | |||
| DNF | Dmitrijs Artamonovs bodyweight: 68.10 kg |
— | |||
| DNF | Javad Khoshdel bodyweight: 68.90 kg |
— | |||
| DNF | Sayed Mahdi Panzvan bodyweight: 68.40 kg |
— |