| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 21 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 27 |
| Countries | 21 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Zhang Guozheng bodyweight: 68.80 kg |
192.5 | |||
| 🥈 | Chen Chufu bodyweight: 68.05 kg |
187.5 | |||
| 🥉 | Mohamed El-Tantawy bodyweight: 68.80 kg |
187.5 | |||
| 4 | Ekrem Celil bodyweight: 68.45 kg |
185.0 | |||
| 5 | Youssef Sbaî bodyweight: 68.40 kg |
182.5 | |||
| 6 | Sayed Mahdi Panzvan bodyweight: 68.40 kg |
180.0 | |||
| 7 | Cristiano Ficco bodyweight: 68.80 kg |
180.0 | |||
| 8 | Andrey Matveyev bodyweight: 68.90 kg |
180.0 | |||
| 9 | Turan Mirzəyev bodyweight: 68.90 kg |
180.0 | |||
| 10 | Ferit Sen bodyweight: 68.95 kg |
180.0 | |||
| 11 | Vencelas Dabaya bodyweight: 67.60 kg |
175.0 | |||
| 12 | Georgios Tzelilis bodyweight: 68.75 kg |
175.0 | |||
| 13 | Yoshito Shintani bodyweight: 68.15 kg |
170.0 | |||
| 14 | Əfqan Bayramov bodyweight: 68.45 kg |
170.0 | |||
| 15 | Maurizio Bombaci bodyweight: 68.65 kg |
170.0 | |||
| 16 | Lucian Maxinianu bodyweight: 68.05 kg |
167.5 | |||
| 17 | Romuald Ernault bodyweight: 68.90 kg |
162.5 | |||
| 18 | Manuel Martín bodyweight: 68.30 kg |
160.0 | |||
| 19 | Kuo Cheng-Wei bodyweight: 68.10 kg |
157.5 | |||
| 20 | Julio Idrovo bodyweight: 68.20 kg |
157.5 | |||
| 21 | Ümürbek Bazarbaýew bodyweight: 66.50 kg |
155.0 | |||
| 22 | Benjamin Turner bodyweight: 68.75 kg |
155.0 | |||
| 23 | Samuel Suywens bodyweight: 68.30 kg |
152.5 | |||
| 24 | Wayne Healy bodyweight: 68.20 kg |
135.0 | |||
| NVL | Galabin Boevski bodyweight: 68.95 kg |
— | |||
| NVL | Hassan Amin Sobhi bodyweight: 68.80 kg |
— | |||
| NVL | Dmitrijs Artamonovs bodyweight: 68.10 kg |
— | |||
| DNS | Javad KhoshdelDNS bodyweight: 68.90 kg |
— |