| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 22 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 18 |
| Countries | 15 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Georgi Markov bodyweight: 76.55 kg |
370.0 | |||
| 🥈 | Oleg Perepechonov bodyweight: 76.95 kg |
367.5 | |||
| 🥉 | Mohamed Hossein Barkhah bodyweight: 76.65 kg |
365.0 | |||
| 4 | Li Hongli bodyweight: 76.75 kg |
365.0 | |||
| 5 | Reyhan Arabacıoğlu bodyweight: 76.30 kg |
360.0 | |||
| 6 | Dominik Dyderski bodyweight: 76.80 kg |
340.0 | |||
| 7 | Vasile Claudiu Hegheduș bodyweight: 76.90 kg |
325.0 | |||
| 8 | David Pavliashvili bodyweight: 76.05 kg |
320.0 | |||
| 9 | Annaberdi Babaýew bodyweight: 76.50 kg |
320.0 | |||
| 10 | José Juan Navarro bodyweight: 76.85 kg |
320.0 | |||
| 11 | Janusz Czaban bodyweight: 76.10 kg |
315.0 | |||
| 12 | Armiche Arvelo bodyweight: 76.30 kg |
300.0 | |||
| 13 | Sadahiro Naito bodyweight: 76.85 kg |
297.5 | |||
| DNF | Mohammad Ali Falahatinejad bodyweight: 76.00 kg |
— | |||
| DNF | Vigen Khachatryan bodyweight: 76.45 kg |
— | |||
| DNF | Sergio Mannironi bodyweight: 76.60 kg |
— | |||
| DNF | Plamen Zhelyazkov bodyweight: 76.35 kg |
— | |||
| DNF | Anatolijs Daškevičs bodyweight: 76.85 kg |
— |