| Competition | 2006 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Santo Domingo
|
| Held | 3 – 4 October 2006 |
| Status | Medal |
| Competitors | 3 |
| Countries | 3 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Ouyang Xiaofang bodyweight: 62.37 kg |
246 | |||
| 🥈 | Svetlana Shimkova bodyweight: 62.81 kg |
241 | |||
| 🥉 | Meline Daluzyan bodyweight: 62.32 kg |
232 |