| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 4 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 14 |
| Countries | 12 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Halil Mutlu bodyweight: 55.96 kg |
162.5 | |||
| 🥈 | Wang Shin-Yuan bodyweight: 55.38 kg |
157.5 | |||
| 🥉 | Sergio Álvarez bodyweight: 55.84 kg |
150.0 | |||
| 4 | William Vargas bodyweight: 55.98 kg |
155.0 | |||
| 5 | Sedat Artuç bodyweight: 55.72 kg |
147.5 | |||
| 6 | Vitali Dzerbianiou bodyweight: 55.86 kg |
147.5 | |||
| 7 | László Tancsics bodyweight: 55.48 kg |
145.0 | |||
| 8 | Wang Yingtong bodyweight: 55.78 kg |
142.5 | |||
| 9 | Víctor Castellano bodyweight: 55.82 kg |
142.5 | |||
| 10 | Diego Fernando Salazar bodyweight: 55.76 kg |
140.0 | |||
| 11 | Thandava Murthy Muthu bodyweight: 55.76 kg |
135.0 | |||
| 12 | Manuel Romo bodyweight: 55.82 kg |
130.0 | |||
| 13 | Mohammed Ali bodyweight: 55.92 kg |
127.5 | |||
| 14 | Aqşin Mirzəyev bodyweight: 55.82 kg |
117.5 |