| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 5 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 14 |
| Countries | 13 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Li Yinglong bodyweight: 61.70 kg |
142.5 | |||
| 🥈 | Nikolaj Pešalov bodyweight: 61.54 kg |
137.5 | |||
| 🥉 | Henadzi Aliashchuk bodyweight: 61.78 kg |
137.5 | |||
| 4 | Mücahit Yağcı bodyweight: 61.46 kg |
135.0 | |||
| 5 | Chen Lu bodyweight: 61.76 kg |
135.0 | |||
| 6 | Vladislav Lukanin bodyweight: 61.82 kg |
135.0 | |||
| 7 | Stefan Georgiev bodyweight: 61.94 kg |
135.0 | |||
| 8 | Oleksandr Likhvald bodyweight: 61.82 kg |
130.0 | |||
| 9 | Vladimir RodrÃguez bodyweight: 61.46 kg |
127.5 | |||
| 10 | Yurik Sarkisyan bodyweight: 61.68 kg |
127.5 | |||
| 11 | Tom Goegebuer bodyweight: 61.18 kg |
125.0 | |||
| 12 | Elxan Süleymanov bodyweight: 61.76 kg |
125.0 | |||
| 13 | Jasvir Singh bodyweight: 61.74 kg |
115.0 | |||
| 14 | Matvei Dalakian bodyweight: 61.28 kg |
100.0 |