| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 5 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 13 |
| Countries | 12 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Henadzi Aliashchuk bodyweight: 61.78 kg |
180.0 | * | ||
| 🥈 | Vladimir RodrÃguez bodyweight: 61.46 kg |
167.5 | |||
| 🥉 | Stefan Georgiev bodyweight: 61.94 kg |
167.5 | |||
| 4 | Mücahit Yağcı bodyweight: 61.46 kg |
165.0 | |||
| 5 | Yurik Sarkisyan bodyweight: 61.68 kg |
165.0 | |||
| 6 | Li Yinglong bodyweight: 61.70 kg |
162.5 | |||
| 7 | Chen Lu bodyweight: 61.76 kg |
160.0 | |||
| 8 | Oleksandr Likhvald bodyweight: 61.82 kg |
160.0 | |||
| 9 | Vladislav Lukanin bodyweight: 61.82 kg |
160.0 | |||
| 10 | Elxan Süleymanov bodyweight: 61.76 kg |
155.0 | |||
| 11 | Tom Goegebuer bodyweight: 61.18 kg |
142.5 | |||
| 12 | Jasvir Singh bodyweight: 61.74 kg |
142.5 | |||
| 13 | Matvei Dalakian bodyweight: 61.28 kg |
120.0 | |||
| DNS | Nikolaj PešalovDNS bodyweight: 61.54 kg |
— |