| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 11 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 12 |
| Countries | 10 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Jaber Salem bodyweight: 125.74 kg |
210.0 | |||
| 🥈 | Roman Mesheryakov bodyweight: 152.30 kg |
205.0 | |||
| 🥉 | Andrey Chemerkin bodyweight: 176.90 kg |
200.0 | |||
| 4 | Tibor Stark bodyweight: 139.42 kg |
190.0 | |||
| 5 | Paweł Najdek bodyweight: 134.48 kg |
185.0 | |||
| 6 | Axel Franz bodyweight: 139.36 kg |
182.5 | |||
| 7 | Aleko Nozadze bodyweight: 116.38 kg |
180.0 | |||
| 8 | George Kobaladze bodyweight: 122.40 kg |
177.5 | |||
| 9 | Nigel Avery bodyweight: 123.30 kg |
170.0 | |||
| 10 | Hildegar Morillo bodyweight: 130.42 kg |
165.0 | |||
| 11 | Petr Sobotka bodyweight: 145.58 kg |
165.0 | |||
| 12 | Cristián Escalante bodyweight: 117.82 kg |
162.5 |