| Competition | 1986 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Sofia
|
| Held | — |
| Status | Medal |
| Competitors | 22 |
| Countries | 17 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Asen Zlatev bodyweight: 82.30 kg |
225.0 | |||
| 🥈 | Enrique Sabari bodyweight: 81.80 kg |
215.0 | |||
| 🥉 | Israil Arsamakov bodyweight: 81.80 kg |
212.5 | |||
| 🥉 | Zdravko Stoichkov bodyweight: 81.80 kg |
212.5 | |||
| 5 | László Barsi bodyweight: 81.60 kg |
210.0 | |||
| 6 | Petre Becheru bodyweight: 81.80 kg |
210.0 | |||
| 7 | Constantin Urdaș bodyweight: 81.30 kg |
205.0 | |||
| 8 | Ryoji Isaoka bodyweight: 81.20 kg |
200.0 | |||
| 9 | Hilary Cofalik bodyweight: 81.70 kg |
200.0 | |||
| 10 | László Király bodyweight: 81.90 kg |
200.0 | |||
| 11 | Pedro Rodríguez bodyweight: 81.80 kg |
190.0 | |||
| 12 | Mario Schult bodyweight: 81.10 kg |
182.5 | |||
| 13 | Fausto Tosi bodyweight: 80.80 kg |
180.0 | |||
| 14 | Roland Feldhoffer bodyweight: 81.90 kg |
177.5 | |||
| 15 | Jaarli Pirkkiö bodyweight: 81.30 kg |
175.0 | |||
| 16 | Pavlos Lespouridis bodyweight: 81.70 kg |
175.0 | |||
| 17 | Hans Jørgensen bodyweight: 82.30 kg |
167.5 | |||
| 18 | Kamal Mahgoub bodyweight: 82.20 kg |
165.0 | |||
| 19 | Victor Graça bodyweight: 79.50 kg |
150.0 | |||
| 20 | Samir Owayed bodyweight: 77.00 kg |
115.0 | |||
| NVL | Li Bingjun bodyweight: 81.70 kg |
— | |||
| NVL | Cheng Chia-Tso bodyweight: 81.10 kg |
— |