| Competition | 2002 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Warszawa
|
| Held | 26 November 2002 |
| Status | Medal |
| Competitors | 23 |
| Countries | 19 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Hossein Reza Zadeh bodyweight: 157.30 kg |
472.5 | |||
| 🥈 | Damyan Damyanov bodyweight: 134.70 kg |
450.0 | |||
| 🥉 | Artem Udachyn bodyweight: 132.70 kg |
440.0 | |||
| 4 | Grzegorz Kleszcz bodyweight: 121.40 kg |
425.0 | |||
| 5 | Shane Hamman bodyweight: 169.30 kg |
425.0 | |||
| 6 | Roman Mesheryakov bodyweight: 159.20 kg |
417.5 | |||
| 7 | Siarhei Karasiou bodyweight: 126.20 kg |
412.5 | |||
| 8 | Petr Sobotka bodyweight: 149.40 kg |
400.0 | |||
| 9 | Mohamed Ehsan bodyweight: 135.00 kg |
397.5 | |||
| 10 | Takanobu Iwazaki bodyweight: 122.55 kg |
392.5 | |||
| 11 | Raymond Kopka bodyweight: 126.95 kg |
392.5 | |||
| 12 | Axel Franz bodyweight: 150.10 kg |
392.5 | |||
| 13 | Lorenzo Carrió bodyweight: 107.55 kg |
362.5 | |||
| 14 | Jim Gyllenhammar bodyweight: 116.25 kg |
360.0 | |||
| 15 | Libor Wälzer bodyweight: 107.75 kg |
357.5 | |||
| 16 | Dmitry Chursin bodyweight: 119.80 kg |
355.0 | |||
| 17 | Cristián Escalante bodyweight: 124.90 kg |
345.0 | |||
| 18 | Haidar Dakhil bodyweight: 129.60 kg |
345.0 | |||
| 19 | GÃsli Kristjánsson bodyweight: 114.45 kg |
335.0 | |||
| 20 | Bruno Soto bodyweight: 119.35 kg |
325.0 | |||
| DNF | Andrey Chemerkin bodyweight: 168.50 kg |
— | |||
| DNF | Paweł Najdek bodyweight: 131.90 kg |
— | |||
| DNF | Ashot Danielyan bodyweight: 159.90 kg |
— |