| Competition | 1998 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Lahti
|
| Held | 15 November 1998 |
| Status | Medal |
| Competitors | 20 |
| Countries | 18 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Andrey Chemerkin bodyweight: 177.61 kg |
437.5 | |||
| 🥈 | Ara Vardanyan bodyweight: 127.55 kg |
427.5 | |||
| 🥉 | Viktors Ščerbatihs bodyweight: 126.28 kg |
422.5 | |||
| 4 | Paweł Najdek bodyweight: 125.66 kg |
407.5 | |||
| 5 | Oleng Panatidis bodyweight: 124.95 kg |
405.0 | |||
| 6 | Andre Rohde bodyweight: 105.27 kg |
387.5 | |||
| 7 | Jon Tecedor bodyweight: 130.11 kg |
385.0 | |||
| 8 | Bruno Soto bodyweight: 147.83 kg |
377.5 | |||
| 9 | Darren Liddel bodyweight: 137.26 kg |
362.5 | |||
| 10 | Tadayuki Higuchi bodyweight: 141.42 kg |
362.5 | |||
| 11 | Mohamed Hany bodyweight: 111.35 kg |
360.0 | |||
| 12 | Ma Chan-Hung bodyweight: 131.02 kg |
347.5 | |||
| 13 | Georges Wadja bodyweight: 109.09 kg |
337.5 | |||
| 14 | Djamel Aggdune bodyweight: 105.47 kg |
335.0 | |||
| 15 | Sigitas Sakalauskas bodyweight: 113.40 kg |
322.5 | |||
| 16 | Isca Kam bodyweight: 126.07 kg |
307.5 | |||
| 17 | Sharlon Hellement bodyweight: 111.35 kg |
292.5 | |||
| DNF | Ashot Danielyan bodyweight: 159.30 kg |
— | |||
| DNF | Ferenc Jakab-Tóth bodyweight: 124.43 kg |
— | |||
| DNF | Anders Bergström bodyweight: 132.40 kg |
— |