| Competition | 2001 World Weightlifting Championships |
|---|---|
| Venue |
Antalya
|
| Held | 8 November 2001 |
| Status | Medal |
| Competitors | 22 |
| Countries | 18 |
| Pos | Athlete(s) | Country | Mark | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 🥇 | Giorgi Asanidze bodyweight: 84.74 kg |
390.0 | |||
| 🥈 | Aliaksandr Anishchanka bodyweight: 84.52 kg |
385.0 | |||
| 🥉 | Milen Dobrev bodyweight: 84.58 kg |
382.5 | |||
| 4 | Valeriu Calancea bodyweight: 83.96 kg |
372.5 | |||
| 5 | Ernesto Quiroga bodyweight: 84.82 kg |
370.0 | |||
| 6 | Mariusz Rytkowski bodyweight: 84.28 kg |
367.5 | |||
| 7 | Aslanbek Yediyev bodyweight: 84.36 kg |
367.5 | |||
| 8 | Song Jong-Sik bodyweight: 83.70 kg |
360.0 | |||
| 9 | Christos Christoforidis bodyweight: 82.64 kg |
350.0 | |||
| 10 | Natiq Həsənov bodyweight: 84.78 kg |
350.0 | |||
| 11 | Konstantinos Papadopoulos bodyweight: 84.12 kg |
345.0 | |||
| 12 | José Moreno bodyweight: 84.46 kg |
337.5 | |||
| 13 | Jairo Cossio bodyweight: 84.58 kg |
337.5 | |||
| 14 | Julien Galipeau bodyweight: 84.78 kg |
317.5 | |||
| 15 | Tony Arthur bodyweight: 83.98 kg |
310.0 | |||
| 16 | Gabriel Prongué bodyweight: 84.62 kg |
282.5 | |||
| DNF | Shahin Nassiri Nia bodyweight: 84.68 kg |
— | |||
| DNF | Marc Huster bodyweight: 83.96 kg |
— | |||
| DNF | Georgi Gardev bodyweight: 84.18 kg |
— | |||
| DNF | David Matam bodyweight: 84.76 kg |
— | |||
| DNF | Stephen Ward bodyweight: 84.90 kg |
— | |||
| DQ | Gagik Khachatryan bodyweight: 84.52 kg |
[382.5] | * |